Strój Krakowianki – bluzka

Strój Krakowianki – bluzka.

Bluzka Krakowianki. Bluzkę szyje się z białego płócienka, batystu itp. Kroi się według formy na bluzkę podstawową, dodając jedynie falbanę wokół szyi. Będzie się ona rozpinała z tyłu. Rękaw ujęty dołem w gumkę tworzącą na jego końcu falbankę.

Tył kroi się raz z podwójnie złożonej tkaniny, kładąc linią środka tyłu na jej złożeniu.

Przód kroi się również raz z podwójnie złożonej tkaniny, kładąc linią środka przodu na jej złożeniu. Przód będzie nie rozcinany.

Rysunek. Elementy bluzki do stroju Krakowianki: a — tył, b — przód, c — zmodyfikowana forma rękawa bluzki podstawowej do bluzki krakowianki, d — pliska do wykończenia rozcięcia w jej tyle, e — plisa na falbankę wokół szyi, f —pliska do wykończenia dekoltu.

Rękaw. Przedłuża się go i poszerza po 3 cm w stosunku do linii 11—12 dołu rękawa bluzki podstawowej. Kroi się go dwa razy.

Falbanka najlepiej układa się, jeżeli jest zrobiona ze skosu. Nie powinna być łączona z kawałków, bo wtedy taka „ozdoba” wygląda brzydko. W ostateczności można ją zrobić z prostego kawałka. Szerokość falbanki dowolna, ale niezbyt wąska (około 7 cm). Długość falbanki nie może być mniejsza niż jej obwód po płaskim ułożeniu na bluzce. W tym celu przykłada się centymetr naokoło dekoltu w odległości szerokości falbanki od podkroju szyi (na przodzie i w tyle) i do uzyskanej długości dodaje się 4—5 cm.

Rysunek. Etapy wykańczania dekoltu bluzki do stroju Krakowianki: a — sposób stębnowania pliski po rozcięcie z tyłu, b — ułożenie falbanki i pliski, c— sposób odchylenia pliski wykańczającej dekolt na lewą stronę, d — gotowy dekolt wykończony falbanką.

Pliska do wykończenia dekoltu musi być ze skosu, szerokości 2 cm — łącznie z dodatkiem na szwy. Pliska do wykończenia rozcięcia przy szyi jest wykonana z podkroju z tyłu.

Kolejność wykonania:

1. Rozciąć w tyle rozporek od podkroju szyi w dół długości 6 cm po linii środka tyłu i wykończyć go pliską: przyfastrygować pliskę wzdłuż linii cięcia, prawą stroną do prawej, przestębnować na maszynie w odległości 3 mm od fastrygi naokoło linii cięcia, rozciąć po linii fastrygi, odwrócić pliskę na lewą stronę tyłu i podszyć.

2. Zszyć boki i ramiona bluzki.

3. Obrębić falbankę z trzech stron, ewentualnie obszyć koronką (koronkę przyszywa się na maszynie ściegiem zygzakowym). Zmarszczyć falbankę z nie obrębionej strony.

4. Na prawą stronę bluzki wzdłuż podkroju szyi położyć prawą stroną do góry (lewą stroną do prawej strony bluzki) falbankę, umocowując jej końce z obu stron rozcięcia (rozporka) w tyle. Na falbance ułożyć wzdłuż podkroju szyi pliskę ze skosu (szerokość 2 cm) lewą stroną do góry, czyli prawą stroną do falbanki, i wszystko razem przefastrygować wzdłuż podkroju szyi, a następnie przyszyć na maszynie.

5. Odchylić pliskę ze skosu na lewą stronę bluzki, podwinąć jej końce i podszyć brzegi.

6. W odległości 5 cm od dołu rękawa przyszyć tasiemkę, pod którą wciągnąc gumkę; naciągnąć ją tak, by uzyskać odpowiednie zmarszczenie po zszyciu rękawa. Zszyć rękaw, obrębić jego dół, ewentualnie przyszyć koronkę (jeżeli została przyszyta do falbanki przy szyi). Dotyczy to obu rękawów.

7. Wszyć rękawy (sposób wszycia podany przy stroju Cyganki).

8. Wykończyć bluzkę: obrębić dół, przyszyć guziczek przy rozporku z tyłu bluzki i zrobić pętelkę.