Strój Hiszpanki

Strój Hiszpanki.

Niektóre dzieci mają wśród swoich zabawek tamburino. Trudno ominąć taką okazję i nie pokazać się w kostiumie Hiszpanki. Której dziewczynce nie marzy się szeleszcząca falbanami długa spódnica!

Kreując małą elegantkę na Hiszpankę smaruje się buzię ciemnym pudrem, a na policzkach robi się placuszki z różu (chodzi o to, by makijaż nie był na serio, a służył charakteryzacji). Na stopy wkłada się kolorowe sandałki lub kapciuszki, ręce ozdabia się bransoletkami. Przydałaby się też peruczka z czarnymi włosami (zobacz strój Hinduski). Strój Hiszpanki składa się z kloszowej spódnicy z falbankami, obcisłej bluzeczki z bufiastymi rękawami i szerokiej barwnej szarfy przewiązanej w pasie na kokardę.

Spódnica. Musi być ona długa, od połowy bioder kloszowa, naszywana falbanami. Od pasa do kloszu krojona jest według formy spódnicy podstawowej. Do tej krótkiej góry spódnicy przyszywa się kloszowy dół krojony z pełnego koła według zasad spódnicy kloszowej .

Podkrój góry kloszu oblicza się również z wzoru obwód koła = 2πr czyli 6,28 x promień (lub jak podkrój pasa w spódnicy kloszowej, gdzie promień będzie stanowił 16% obwodu bioder). Na kloszową część spódnicy naszywa się marszczone falbany. Najładniej układają się falbany krojone ze skosu.

Falbany mają szerokość 13 cm i naszyte są tak, że górna sięga 1 cm poza szew dolnej: szew ten jest więc widoczny tylko w ostatniej od góry. Każda falbana przed zmarszczeniem powinna być co najmniej o połowę dłuższa od obwodu, na którym ma być przyszyta.

Oszczędnościowa spódnica może być uszyta z dwóch rodzajów tkaniny: właściwego od góry (część nie rozkloszowana) i zastępczego w dolnej części spódnicy (część kloszowa), pod falbany. Może to być jakaś tkanina gorszego gatunku, na przykład farbowana gaza apteczna. Również falbany mogą być oszczędnościowe, np. zrobione z krepiny; wyglądają one nawet dość ładnie, zwłaszcza gdy się nieco rozciągnie dolne ich brzegi. Falbany mogą mieć różne kolory.

Kloszową część spódnicy można na czas balu doszyć do posiadanej krótkiej spódniczki, co znacznie zmniejszy koszt przygotowywania stroju.

Rysunek. Elementy spódnicy do stroju Hiszpanki z zaznaczonymi dodatkami na szwy i wykończenia: a — tył góry spódnicy, b — przód góry, c — połowa kloszowego dołu z zaznaczonymi torami szwów przymocowujących falbany, d — jedna z falban (w pierwszej od góry trzeba zwiększyć z jednej strony dodatek na wykończenie do 2,5 cm), e — plisa na wykończenie pasa, f — sposób przyszycia falbany.

Kolejność wykonania:

1. Zszyć boki górnej części spódnicy.

2. Wszyć zamek błyskawiczny z lewej strony górnej części spódnicy.

3. Wykończyć pas spódnicy: położyć plisę prawą stroną na prawej stronie spódnicy, przystębnować, odchylić do góry, a następnie do lewej strony i podszyć ręcznie, ukrywając szew.

4. Zszyć klosz spódnicy, obrębić jego dół, zaznaczyć kredą co 12 cm (oznaczając od góry) tory szwów przymocowujących falbany.

5. Przyszyć górę spódnicy do kloszowego dołu.

6. Zmierzyć poszczególne tory szwów na kloszu i odmierzyć długości plis na poszczególne falbany; każdą falbanę zszyć w obwód zamknięty, obrębić od dołu, a od góry zabezpieczyć przed strzępieniem szwem zygzakowym, zmarszczyć w odległości 1 cm od niego i przyszyć wzdłuż wyznaczonego toru (rysunek f).

Ostatnią górną falbanę wykańcza się od góry inaczej niż poprzednie, gdyż jej szew nie będzie ukryty pod następną falbaną. Przed zmarszczeniem zachyla się jej górny brzeg na lewą stronę na szerokość 1,5 cm i dopiero wtedy marszczy w odległości 1 cm od góry, a następnie przyszywa.

Uwaga. Jeżeli falbany robione są z krepiny, to kroi się je bez dodatku na obrębienie dołu, dodając tylko po 1 cm, z obu stron na boczne zszycie i 1 cm u góry, nie wyłączając najwyższej.

Bluzka. Bluzka powinna być czarna. Kroi się ją i szyje jak do stroju Hawajki, skracając jedynie bardziej rękaw, tak by sięgał 3—4 cm poniżej linii podkroju pachy.